איך לבחור את האיפור המושלם לפורים?


רגע לפני פורים, הנה כל מה שצריך לדעת על בחירת ושימוש באיפור בחג הכי שמח של השנה

חשוב תמיד לבחור תכשירים ומוצרי איפור איכותיים שקיבלו את אישור משרד הבריאות הישראלי וכאשר מדובר בילדים, חשוב במיוחד לוודא שעל אריזת התכשיר מצוין בבירור שהוא מיועד ומתאים לילדים. הקפידו לרכוש את האיפור מחנויות מוכרות וממותגים ידועים כי תכשירי איפור זולים עלול להיות רעילים, להכיל מתכות, עופרת ועוד רכיבים שעלולים לגרום לפריחה ולהתפרצויות תופעות ורגישויות עור שונות.

בחירת האיפור: יש 2 סוגי איפור שמתוכם אפשר לבחור, איפור על בסיס מים ואיפור על בסיס שמנים. לילדים וילדות יתאימו תכשירי איפור על בסיס מים, בגלל שהם נשטפים בקלות מהעור.

בדיקת רגישות: חשוב לנסות את האיפור יום (או כמה ימים) קודם כדי לוודא שאין רגישויות.
מומלץ למרוח מעט מכל צבע איפור שבו מתכננים להשתמש כי כל צבע שונה בהרכב שלו. ילד או ילדה יכולים להיות רגישים לצבע אדום אבל לא לצבע ורוד. מנסים את האיפור בחלק הפנימי של המרפק, מחכים 15 דקות ושוטפים עם מים. אם העור לא הופך אדמומי, הוא לא מגרד או מעקצץ ואין תופעות אחרות, כנראה שהילד או הילדה לא רגישים לאיפור זה ואפשר לבחור בו.

לפני האיפור: מומלץ למרוח רצוי למרוח קרם לחות היפו אלרגני בשלב ראשון לפני שמתחילים לאפר את הילד או הילדה.

 

איפור עיניים: מומלץ להימנע מאיפור עיניים לפני גיל 7, וגם אז לוודא היטב שהאיפור מתאים לאזור העיניים שרגיש אצל כולנו ואצל ילדים וילדות במיוחד. זכרו שלפעמים הילד או הילדה שוכחים שהם מאופרים ואז הם נוגעים ומשפשפים את העיניים והאיפור עלול להיכנס לעין ולגרום לצריבה, לכאב ולגרד.

אחרי המסיבה: כשחוזרים הבייתה, חשוב להקפיד להסיר את האיפור. עשו זאת בעדינות ובהדרגה, אפשר עם שמן תינוקות, אותו מעסים בעדינות על העור. שימו לב שהסרתם את כל האיפור ואת כל השמן וסיימו בשטיפת הפנים בהרבה מים.

גירוי בעור: אם יש גירוי כלשהו, צריך לשטוף מייד את הפנים בהרבה מים או במסיר איפור היפו אלרגני.

מתי לפנות לרופא?
גרד, אודם ותגובה במקום שלא אופר בכלל הם סימן להתפתחות אלרגיה ואז יש לפנות מייד לרופא או למוקד קופת החולים או למוקד חירום. אל תמרחו לילד או לילדה קרם כלשהו להרגעה שיש בבית, כי עורם של ילדים רגיש מאוד וזה עלול להזיק להם.

מה עושים עם נצנצים? עדיף להימנע משימוש באבקות נצנצים במיוחד בעיניים ואסור להשתמש בריסים מודבקים לילדים מתחת לגיל 13. אפשר למרוח על הלחיים אבקת נצנצים וגם אז נעשה זאת אחרי שמרחנו על העור קרם לחות ועליו כמות קטנה של אבקה שתידבק עליו בעדינות.