כל מה שרצית לדעת על הקשר בין פצעונים ובין מסיכות היגייניות

מהו חיידק האקנה, למה שימוש במסכות גורם להופעת פצעי אקנה ואיך משיגים עור נקי מפצעונים

אם הבחנת בזמן האחרון בפצעונים ההולכים ומתרבים על עור הפנים, בהחלט ייתכן שמדובר בתופעות לוואי של שימוש ממושך במסכה היגיינית, תופעה שזכתה לכינוי "Maskne" – שילוב של המילים מסכה ואקנה. הפצעונים האופייניים בדרך-כלל לגיל ההתבגרות מפתיעים לפעמים גם בגיל מבוגר, והמסכה היא טריגר – בייחוד כשקיימת נטייה גנטית להתפרצויות אקנה.

מה זה אקנה?

חיידק ה- P.Acne מתפתח בעור כתוצאה מעודף סבום (חומר שומני המופרש מבלוטות החלב), הגורם לסתימה של זקיקי השערה ולדלקת. פצעי האקנה מופיעים בדרך-כלל כתוצאה משינויים הורמונליים, ולכן הם נפוצים בגיל ההתבגרות, במהלך היריון ובגיל המעבר. גם סטרס הוא טריגר להופעת פצעי אקנה: סטרס נפשי משפיע על המאזן ההורמונלי, וסטרס פיזי – כמו שימוש ממושך במסכות היגייניות – גורם לחיכוך בעור ולעתים גם לייבוש יתר, קילופים ופציעה.

למה שימוש במסכה גורם להופעת פצעונים?

הגורמים להופעת הפצעונים משתנים מאדם לאדם בהתאם לסוג המסכה, סוג העור ומשך השימוש במסכה במהלך היום.

בשימוש ממושך, המסכה ההיגיינית אוטמת את העור, יוצרת אפקט חממה על הפנים, אוגרת חום ולחות וגורמת להזעה. ההזעה המוגברת מעודדת היווצרות פצעי אקנה, בייחוד כשמדובר בעור שמן עם נטייה גנטית לפצעונים.

מה עושים?

בימי שגרה, מומלץ לפנות לקוסמטיקאית מוסמכת לקבלת טיפול מקצועי ומותאם אישית. עד שזה יתאפשר, הנה כמה המלצות שכדאי לאמץ:

  • יש להקפיד על ניקוי העור בסבון המכיל רכיבים אנטי דלקתיים, ובמיוחד חומצות אלפא הידרוקסיות וחומצה סיליצילית.
  • לפני עטיית המסכה יש למרוח תכשיר לחות המכיל רכיבים אנטי דלקתיים ורכיבים המרגיעים את העור, כמו שמן עץ התה.
  • יש להחליף את המסכה החד-פעמית כל מספר שעות, ואם משתמשים במסכת בד – לכבס אותה מדי יום.
  • יש לטפל בעור בתכשירים עדינים כמו חלב פנים ומי פנים נטולי אלכוהול. זה לא הזמן לשימוש ברכיבים אגרסיביים.
  • בשעות בהן אין הכרח לעטות מסכה, יש למרוח על העור קרם לחות עשיר בנוגדי חמצון ובחומצה היאלורונית, כדי לשמור על מערך ההגנה הטבעי של העור.

כדי להתאים את תכשירי הטיפול לסוג העור ולמצבו, מומלץ לפנות לקוסמטיקאית מוסמכת ולבצע אבחון מקצועי של העור. גם בימי קורונה ניתן לבצע אבחון מקצועי, באמצעים דיגיטליים. הקוסמטיקאית מתאימה לכל מטופל ומטופלת תכשירים לטיפול ביתי ומספקת הנחיות מדויקות לשימוש בהם. חשוב להתמיד בטיפול – התמדה בשימוש בתכשירים היא קריטית להצלחה.

 

האם חייבים לטפל בפצעונים?

אפשר לוותר על טיפול ולחכות שהפצעים יחלפו מעצמם, אולי כשכבר לא נצטרך להשתמש במסכות – אך מדובר בדרך-כלל בתהליך החלמה ארוך, ויש לכך מחירים לא פשוטים. לפצעי האקנה יש לעתים השלכות על הדימוי העצמי וכתוצאה מכך על הקשרים החברתיים, והזנחה שלהם עלולה לגרום לאקנה ממושכת ולצלקות עמוקות שיישארו לתמיד – בעור, ולפעמים גם בנפש.

מה עוד אפשר לעשות כדי לצמצם או למנוע את הופעת הפצעונים?

אם קיימת נטייה להתפרצויות אקנה, חשוב לשמור על ניקיון העור ולהקפיד לנקות גם את כל מה שבא במגע עם עור הפנים, החל במסך הסמארטפון, דרך מברשות האיפור ועד הציפית עליה ישנים בלילה. מומלץ להקפיד על תזונה בריאה ולהימנע ככל האפשר מאכילת מטוגנים וממתקים – כן, זה לא מיתוס. עדיף להימנע משימוש בתכשירי טיפוח ואיפור המכילים רכיבים שומניים, וזה רלוונטי גם לתכשירי שיער, היות שהם באים במגע עם עור הפנים. והמלצה אחרונה: להישאר רגועים, כי לחץ נפשי משפיע לרעה (גם) על עור הפנים.